Rybolov na fjorde

Snilfjord je známy ako veľmi bohatý rybí revír. Vyskytujú sa tu rôzne druhy rýb v závislosti od sezóny. Pokiaľ tiahnu rúzne druhy rýb vo veľkých množstvách, môže fjord doslova vrieť. Najčastejšie lovenými rybami sú treska škvrnitá, treska polak, treska čierna, halibut, platesa, makrela, morský úhor, morský mieň, morský ostriež červený a sleď. Samozrejme, lovia sa tu aj rybársky veľmi atraktívne ryby ako morská mačka, morský čert, losos, morský pstruh, prípadne chobotnice.

Rybolov na mori

Organizujeme rybolov na miestnom rybárskom člne pre 11 osôb na otvorenom mori. Výhodou takejto výpravy je, že navštevujete rybársky atraktívne lokality na otvorenom mori s domorodým sprievodcom.

Rybolov na riekach

Obe rieky Bergselva a Snildalselva, kde žijú lososy, ústi v blízkosti kempinku do mora. Tu je možné, pri dobrom stave vody, loviť lososy a morské pstruhy. V ústí, medzi riekou a fjordom sa celkom úspešne dá loviľ morský úhor a platesa. Môžeme Vám však ponúknuť aj rybolov na rieke Orkla, ktorá je veľmi bohatá na lososy a morské pstruhy a je vzdialená 36 km od kempinku. Tam sa dá kúpiť rybársky lístok, alebo si môžete exluzívne prenajať časť rieky.

Spôsoby lovu

Najčastejšie používanými spôsobmi lovu na nórskom pobreží sú prívlač ( či už klasická, hlbinná alebo troling ), lov na prírodné nástrahy, muškárenie a pilkrovanie( spočíva vo vertikálnom nadvihovaní a spúšťaní nástrah).
Klasicky dobre známymi lovnými miestami ( to platí, tak ako u nás) sú tzv. „hrany“, sú to miesta, kde sa rapídne mení hĺbka, a práve tieto miesta obľubujú ryby, ktoré sa budeme snažiť loviť.

Predpisy

Na mori môžete chytať na udicu bez obmedzenia. Na lov lososov a morských pstruhov v riekach a na jazerách si musíte zakúpiť rybársky lístok ( Fiskeavgiftskort), ktorý dostanete na každej pošte, stojí 225 NOK na celý rok. K nemu si ale na všetky rieky a jazerá musíte prikúpiť povolenku. Ceny povoleniek sa pohybujú od niekoľkých nórskych korún do niekoľkých stoviek nórskych korún( podľa typu vody, rybej osádky a sezóny).
Počas rybolovu dodržujte bezpečnú vzdialenosť najmenej 150 m od chovní rýb a rybolovných zariadení.
Pri rybolove z člnov ste povinný používať plávacie záchranné vesty ( sú v cene zájazdu, preberáte ich spolu s člnom).
V roku 2005 nadobudol platnosť zákon o max. množstve ponechaných si ulovených a vyčistených rýb a taktiež o minimálnych lovných mierach jednotlivých druhov rýb.
Zákon hovorí : Jedna osoba smie vyvážať z krajiny max. 18 kg vyfiletovaných rýb ( to znamená ryby bez hláv a chrbtíc).
Minimálne lovné miery v cm :
  • Halibut 60
  • Limanda obecná 28
  • Treska 30
  • Hejk – šťukozubec 30
  • Treska jednoškvrnitá 27
  • Treska bezfúzová 23
  • Platýz veľký 29
  • Platýz červený 23
  • Platýz bradavičnaté 20
  • Makrela 30
  • Úhor 40
  • Úhor strieborný 37
  • Žralok útesový 70
  • Sleď 20
  • Kambala veľká 30
  • Kambala priesvitná 25

Vybavenie na rybolov vo fjordoch

Kompletné vybavenie, ktoré budete používať pri morskom rybolove, musí byť určené na rybolov v morskej vode, aby dobre odolávalo pôsobeniu slanej vody.
Ceny rybárskych potrieb v Nórsku sú podstatne vyššie ako na Slovensku a ponuka tamojších obchodov býva často krát veľmi obmedzená. Odporúčame Vám preto nakúpiť si vybavenie v dostatočnom predstihu u Vašich domácich predajcov. Potrebné vybavenie si môžete zakúpiť aj v Našej maloobchodnej predajni rybárskych potrieb vo Vrútkach tel. +421905593748. Ak môžeme radi by sme sa Vám odporúčali, pretože nielen že máme skúsenosti, ktoré nástrahy v uvedenej lokalite „fungujú“, ale u nás nakúpite vo veľmi dobrých cenách a ešte aj so zľavami.

Vybavenie na „ťažké“pilkrovanie

Stredne ťažký pilkrovací prút dĺžky 1.8-2.3 m, 150-300 g záťaž. Minimálne 250 m spletanej šnúry o nosnosti 15-20 kg. Multiplikátor je veľké plus. S touto kombináciou, by ste mali zdolať každú zaseknutú rybu. Podľa sily prúdu vody a vetra môžete chytať zhruba do hĺbky 150 m so záťažou do 400 g.

My odporúčame : Vybavenie na bežné pilkrovanie a vláčenie

Ľahký pilkrovací, resp. stredný prívlačový prút dĺžky 2.4-3 m, vrhaciu záťaž 40-100 g, 200 m spletanej šnúry o nosnosti 9-13 kg. Najvhodnejší k tomuto prútu je naviják veľkosti 40-50. V závislosti na prúde môžete chytať asi do hĺbky 60 m. V kombinácii, ľahší pilker do 80 g plus náväzce imitujúce rybičky môžete uloviť aj tie najväčšie tresky.
A ak si chcete rybačku naozaj „užiť „ odporúčame prívlačový prút o dĺžke 2.7 m a záťaži do 40 g, naviják veľkosť 30, spletaná šnúra 5-8 kg a zásobu voblerov. Táto kombinácia Vám zabezpečí nezabudnuteľné zážitky z boja s morskou rybou.

Vybavenie pre muškárenie

Ak patríte medzi fanúšikov muškárenia, vezmite si so sebou aj muškársky prút na chytanie tresiek škvrnitých, tmavých, polákov, morských pstruhov či makrel. Tu použite prút a potápavú šnúru triedy 8-10 AFTMA.

Monofil(silón)

Pri použití silónu odporúčame pri hlavnom vlasci hrúbku cca 0.35-0.40 mm, pri náväzcoch min. 0.50-0.80 mm.

Obratlíky a karabínky

Pri morskom rybolove budete potrebovať veľa obratlíkov a karabíniek. Odporúčame nakúpiť radšej kvalitné, pretože kvôli nekvalitným môžete prísť o nejednu veľkú rybu. Ideálne sú tie, ktoré sa sami zatvoria, ako náhle sa začne zvyšovať nápor na šnúru.

Umelé nástrahy

V Nórsku sa používajú takmer výlučne pilkre plus náväzce napodobňujúce či už rybičky alebo morské živočíchy. Vyhovujú Vám však jigy( háčiky s olovenou hlavičkou) v kombinácii s gumenými rybičkami či twistermi, pokojne si ich zoberte. Tak isto odporúčame zobrať si so sebou voblere (osvedčená značka Rapala).
Niekto si vyrába pilkre sám alebo zháňa lacnejšie imitácie. Vždy sa presvedčte, že očká, krúžky a trojháčiky na pilkroch sú kvalitné. Najlepšie to zistíte tak, že podržíte v jednej ruke háčik a v druhej pilker. Potiahnete smerom od seba. Nekvalitný krúžok sa zdeformuje. Dobré krúžky a háčiky sú určite drahšie, ale rozdiel zistíte, keď zaseknete naozaj veľkú rybu a neprídete o ňu pre nekvalitné pomôcky.

Záťaže

Nóri nechytajú často na prírodné nástrahy. My ale odporúčame takýto spôsob lovu a preto si so sebou vezmite rôzne záťaže. Ako záťaž pri love na kúsky rýb v plytkých vodách, postačí olovo o hmotnosti 40-80 g, ale pri love v prúdiacej vode alebo pri love vo väčších hĺbkach nad 100 m sa používajú záťaže 150-500g.

Držiak na prút

Ak budete chcieť loviť na viac ako jeden prút, prípadne ak nechcete aby ste mali prút opretý o okraj člnu, čo je veľká pravdepodobnosť, že pri zábere ryby oň prídete, odporúčame zobrať si so sebou držiak prútu na čln.

Vylovovací hák,gaf prípadne podberák

Na vytiahnutie zdolanej ryby do člnu Vám postačí väčšinou ruka, ale sú prípady, kedy chytíte rybu alebo „tvora“, ktoré by sme neodporúčali chytať holou rukou a vtedy Vám dobre poslúži vylovovací hák, gaf alebo podberák, ktorý Vám postačuje 1 ks do každého člnu(napr. pri ulovení morského čerta, morskej mačky, žraloka, veľkej tresky škvrnitej, kraba, sépie apod.).

Čo nakúpiť, v prípade, že máte čo si so sebou vziať

2 prúty, 2 navijáky, filetovací nôž( nutnosť ), spletanú šnúru, prípadne silón, obratlíky, karabínky, gumové zarážky, krúžky, trojháčiky, záťaže (olovká), umelé nástrahy, twistre, hotové náväzce, pilkre apod.

Tipy na používanie rybárskeho vybavenia

Nekupujte príliš silnú spletanú šnúru. V Nórsku nie je potrebné mať šnúry silnejšie ako záťaž nad 30 kg. Silnejšia spletaná šnúra znamená zvýšený odpor vo vode a tým pádom nutnosť použitia ťažších pilkrov, čo znamená horší kontakt s rybou a menej rýb. A tiež veľký problém pri zachytení, pretože odtrhnúť šnúru o záťaži 25 kg je už „fuška“.
Náväzce by nemali byť príliš tenké min. priemer 0.45-0.70 mm. Pri love na prírodnú nástrahu je dobré použiť najmenej vlasec 0.80 mm, aby Vám ho ryba neprehryzla, prípadne aby sa tak ľahko nepredral o dno.
Na lov Vám postačí jednoduchá výbava : 2 prúty, 2 navijáky, spletaná šnúra, rôzne hotové náväzce 10-15 ks, karabínky a obratlíky cca 30 ks, trojháčiky 10 ks, pilkre 10 ks, voblere 5 ks.
Dobrá rada : medzi obratlík a koncové očko na udici, dajte gumenú zarážku. Znížite tým riziko poškodenia očiek.

Tipy pre úspešný rybolov

Skôr, ako začnete chytať, zastavte čln. Aby ste sa vyhli tomu, že sa šnúra dostane pod čln a spôsobí problémy Vašim kolegom na člne, skôr ako motor vypnete zapnite spiatočný chod alebo prepnite na neutrál. Keď sa popozeráte okolo seba, ľahko zistíte, či čln už naozaj zastal.
Chytajte vždy proti vetru. Keď chytáte na malom člne, chytajte všetci vždy na jednej strane člnu a proti vetru. To znamená, že čln je unášaný z miesta na ktorom lovíte a šnúry nasledujú pohyb člnu( vzďaľujú sa od člnu ).
Používajte pilkre rovnakej hmotnosti. Ak loví na člne viac osôb, snažte sa používať pilkre s rovnakou hmotnosťou. To znamená, že pilkre sa budú správať podobne, nebudú sa Vám motať a nebude sa Vám otáčať čln.
Pri pilkrovaní a teda pohybovaní prútom hore a dolu, majte vždy napnutú šnúru. Ak pohybujete prútom hore a dolu(jigging), aby ste prilákali rybu, dbajte na to, aby bola šnúra stále napnutá a to nielen pri pohybe hore, ale aj dolu. Často sa stáva, že ryba zaútočí, keď nástraha klesá.
Keď máte rybu na háčiku, udržujte šnúru napnutú. Ak zaseknete rybu, nesmiete šnúru povoliť. Ak rybu „pumpujete“ z väčšej hĺbky, ľahko všetko pokazíte opakovaným uvoľnením ťahu. Sústreďte a neponáhľajte sa.
Snažte sa držať prút pod správnym uhlom. Po zaseknutí ryby držte prút približne pod uhlom 45 stupňov, ten uchráni Váš prút pred zlomením, aj pri viac pritiahnutej brzde.
Vyvarujte sa väčším uhlom ako 90 stupňov, tie sú totiž pri opakovanom ťahu ryby pre prút „smrteľné“. Prinajlepšom budete ďalej loviť s prútom skráteným o pár očiek.
Nenavíjajte šnúru príliš rýchlo a neťahajte, keď ťahá ryba. Nechajte všetko na prúte a brzde navijáku. Zdolávanie veľkých rýb, chce totiž čas a kľud. Šnúru navíjajte iba vtedy, ak ťah ryby povoľuje.
Pred lovom si nadstavte brzdu navijáku. Ako náhle sa Vám veľká ryba „rozbehne“, a Vy máte príliš utiahnutú brzdu, býva už väčšinou neskoro. Začnite chytať, až keď máte všetko riadne pripravené a nadstavené.
Sledujte čas a hladinu mora, optimálna doba lovu je spravidla časový úsek, ktorý začína 2 hodiny pred časom najvyššieho stavu hladiny mora pri prílive a končí hodinu po tomto stave.
Dobre si všímajte hladinu mora, ak zbadáte na nej vyskakujúce ryby, znamená to, že ich niečo loví a tak vyhľadávajte takéto miesta, často krát plné kapitálnych rýb.
Po záseku ryby, máte väčšinou dosť času na to, aby ste sa poobzerali po orientačných bodoch na pevnine pre určenie polohy, kde ste mali záber alebo za pomoci GPS, čo sa robí za účelom lepšieho určenia úspešného lovišťa.
Pri použití sonaru nezabúdajte na to, že úlovok nemusí byť zaručený. Môžete nachytať veľké množstvo rýb, aj keď na obrazovke nie je ani „šupina“, a naopak nemusíte nič uloviť, aj keď podľa sonaru je voda pod Vami plná rýb.
dogs